Infekcje ucha mogą mieć różny charakter – najcięższe mogą grozić nawet utratą słuchu, dlatego nigdy nie należy lekceważyć bólu ucha. Jeśli jednak infekcja nie zalicza się do poważnych schorzeń, możemy spróbować leczyć ją naturalnymi sposobami.
Zapoznaj się z naszymi poradami, szczególnie jeśli lubisz pływać!
Czym jest ucho pływaka?
Tak zwane ucho pływaka oznacza infekcję, która objawia się nagromadzeniem się płynu w uchu wewnętrznym oraz zazwyczaj bolesnym stanem zapalnym. Przyczyną powstania infekcji są bakterie znajdujące się w wodzie, które mogą łatwo przedostać się do małżowiny usznej podczas pływania czy nurkowania i wywołać zakażenie prowadzące do choroby. Schorzenie może mieć różny przebieg – może to być infekcja zewnętrzna, wewnętrzna, wewnętrzna z wysiękiem, albo też ostra czy przewlekła. W każdej sytuacji trzeba podjąć odpowiednie leczenie. My jednak zajmiemy się lżejszym przypadkiem, infekcją typy zewnętrznego o średniej skali (syndrom ucha pływaka), która jest łatwa do wyleczenia naturalnymi środkami.
Naturalne sposoby leczenia
W zaawansowanych przypadkach jedynym rozwiązaniem są właściwie antybiotyki, które szybko likwidują wszelkie mikroorganizmy wywołujące stan zapalny oraz leki przeciwhistaminowe stosowane do walki z potencjalnymi alergenami. Jeśli jednak infekcja jest we wczesnym stadium rozwoju, można sięgnąć po naturalne środki, które są alternatywą dla tradycyjnych leków. Można użyć wody utlenionej lub oleju czosnkowego – po prostu wprowadzić kilka kropli. Podobnie jak czosnek, silnym antybiotykiem i środkiem o działaniu antyseptycznym jest cebula – wystarczy posiekać świeżą cebulę, zawinąć ją w czystą chusteczkę z materiału, położyć na chorym uchu i trzymać tak przez pięć minut. Do zainfekowanego ucha można też wprowadzić dwie do trzech kropli ciepłej oliwy z oliwek (ale nie za gorącej) za pomocą pipety. Aby uśmierzyć ból można stosować kompresy z ciepłą wodą.
Inne przyczyny infekcji
Nie tylko bakterie znajdujące się w wodzie mogą powodować stan zapalny ucha. Inne możliwe przyczyny infekcji to przedostanie się obcego obiektu do wnętrza ucha lub niewłaściwe czyszczenie uszu z woskowiny – więcej na ten temat pod tym adresem. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co wywołało infekcję należy niezwłocznie poszukać pomocy u specjalisty, gdyż niektóre przypadki infekcji mogą grozić nawet częściową lub całkowitą utratą słuchu w chorym uchu.